Ha csődbűncselekménnyel gyanúsítják vagy vádolják meg, és tapasztalt védőügyvéddel szeretné képviseltetni magát, ne késlekedjen felvenni a kapcsolatot a büntetőjogra specializálódott Dr. Demku Róbert Ügyvédi Irodával, ahol a szakszerű képviselet és tapaszt ügyvéd biztosítja a leghatékonyabb büntetőjogi fellépést.

A piaci és gazdasági szférában mindennapos dolog, hogy egy vállalkozás már nem tud nyereséget termelni, nem tud a piacon érvényesülni, és tulajdonképpen tönkre megy. Ezekben az esetekben a vállalkozásokat ki kell vezetni az üzleti életből, ami azt jelenti, hogy vagy fel kell számolni vagy át kell alakítani olyan formává, hogy az tovább tudjon működni. Ezt a célt szolgálja a csőd és felszámolás intézménye.

Kit és mit véd a csődbűncselekmény?

A csődbűncselekmény ezen helyzetekre tartalmaz szabályozásokat, és így valamennyi rendelkezése a hitelezők érdekeit szolgálja. A hitelezők minél erősebb védelme azért is fontos, mert a hitelezők biztosítják a zavartalan piacgazdaságot, és így a tőkeáramlás biztosítását.

A csődbűncselekmény minden fordulata az adósnak, a hitelezők kielégítésére szolgáló vagyonának a közvetlen védelmén keresztül biztosítja a hitelezők vagyoni igényének kielégítéséhez fűződő társadalmi érdek védelmét.

A cégek vezetőinek, ügyvezetőknek tisztában kell lenniük azzal, hogy amennyiben a cégük fizetésképtelen helyzetbe kerül, úgy milyen kötelezően betartandó szabályokat kell követniük, illetve azzal is, hogy milyen következménnyel jár az, ha ezen szabályokat megszegve akár a csődbűncselekmény törvényi tényállását is megvalósítják.

A csődbűncselekmény és a fizetésképtelenség kapcsolata

Csődbűncselekmény elkövetésének a lehetősége kizárólag akkor merülhet fel, ha a csődeljárásról és a felszámolási eljárásról szóló törvény hatálya alá tartozó gazdálkodó szervezet fizetésképtelenséggel fenyegető helyzetbe kerül.

Ebben az esetben az alábbi magatartásokkal lehet megvalósítani a csődbűncselekményt:

I. Fizetésképtelenséggel fenyegető helyzetben elkövetett csődbűncselekmény

  • a vagyon vagy annak egy része elrejtésével, eltitkolásával, megrongálásával, megsemmisítésével, használhatatlanná tételével
  • színlelt ügylet kötésével vagy kétes követelés elismerésével
  • az ésszerű gazdálkodás követelményeivel ellentétes más módon

a gazdálkodó szervezet vagyonát ténylegesen vagy színleg csökkenti, és ezzel a hitelező vagy a hitelezők kielégítését részben vagy egészben meghiúsítja.

II. Fizetésképtelenséget előidéző csődbűncselekmény

További elkövetési magatartás, ha valaki a gazdálkodó szervezet fizetésképtelenné válását vagy annak látszatát a fenti magatartások valamelyikével idézi elő, és ezzel hitelező vagy a hitelezők kielégítését részben vagy egészben meghiúsítja.

III. Fizetésképtelen helyzetben elkövetett csődbűncselekmény

Ha a gazdálkodó szervezet fizetésképtelensége esetén a fent meghatározott magatartások valamelyikével a hitelező vagy a hitelezők kielégítését részben vagy egészben meghiúsítja.

Ezen esetekben is a bűncselekmény csak akkor büntethető, ha a csődeljárást megindították, a felszámolást, kényszertörlési, illetve kényszer-végelszámolási eljárást elrendelték, vagy a felszámolási eljárás megindítása törvény kötelező rendelkezése ellenére nem történt meg.

IV. Hitelezők jogtalan előnyben részesítésével elkövetett csődbűncselekmény

Aki a felszámolás elrendelését követően valamely hitelezőjét a csődeljárásról és a felszámolási eljárásról szóló törvényben meghatározott kielégítési sorrend megsértésével előnyben részesíti.

Látható, hogy a fizetésképtelenség vagy az azzal fenyegető helyzet bír meghatározó jelentőséggel e bűncselekmény tekintetében, így tisztában kell lenni azzal, hogy mikor minősül fizetésképtelennek egy gazdálkodó szervezet.

FIZETÉSKÉPTELEN A GAZDÁLKODÓ SZERVEZET, HA

A csődbűncselekmény vizsgálata során a bíróság az adós fizetésképtelenségét megállapítja, ha

  • az adós szerződésen alapuló nem vitatott vagy elismert tartozását a teljesítési idő lejártát követő 20 napon belül sem egyenlítette ki vagy nem vitatta, és az ezt követő hitelezői írásbeli fizetési felszólításra sem teljesítette
  • az adós a jogerős bírósági határozatban, fizetési meghagyásban megállapított teljesítési határidőn belül tartozását nem egyenlítette ki
  • az adóssal szemben lefolytatott végrehajtás eredménytelen volt
  • az adós a fizetési kötelezettségét csődeljárásban vagy felszámolási eljárásban kötött egyezségben, reorganizációs eljárásban a bíróság által jóváhagyott reorganizációs tervben, szerkezetátalakításban a bíróság által jóváhagyott szerkezetátalakítási tervben foglaltak ellenére nem teljesítette
  • a korábbi csődeljárást megszüntette [Cstv. 18. § (3), (3a) és (3c) bekezdés, 18. § (10) bekezdés vagy 21/B. §]
  • az adós, illetve a végelszámoló által indított eljárásban az adós tartozásai meghaladják a vagyonát, illetőleg az adós a tartozását (tartozásait) az esedékességkor nem tudta vagy előreláthatóan nem tudja kielégíteni, és a végelszámoló által indított eljárásban az adós gazdálkodó szervezet tagjai (tulajdonosai) felhívás ellenére sem nyilatkoznak arról, hogy kötelezettséget vállalnak a tartozások esedékességkor történő kifizetéséhez szükséges források biztosítására.

A fenti esetekben sem lehet megállapítani az adós fizetésképtelenségét, amennyiben az adós a bíróságtól 45 napos határidőt kért a tartozás kiegyenlítésére, és ezen határidő még nem telt el.

A csődbűncselekmény súlyosabban megítélendő, minősített esetei

a csődbűncselekményt stratégiailag kiemelt jelentőségű csődeljárás vagy felszámolási eljárás hatálya alatt álló gazdálkodó szervezetre nézve követik el
a tényleges vagy színlelt vagyoncsökkenés mértéke különösen jelentős

Ki követheti el a csődbűncselekményt?

Bárki elkövetheti a csődbűncselekményt, aki az adós gazdálkodó szervezet vagyonával vagy annak egy részével rendelkezni jogosult, vagy arra lehetősége van, akkor is, ha a vagyonnal történő rendelkezés alapjául szolgáló jogügylet érvénytelen.

A piaci életben szereplő gazdasági szervezetek vezetőjének lenni felelős pozíció és tisztában kell lenni az e pozícióhoz kapcsolódó jogokkal és kötelezettségekkel, amelyeknek hiányos vagy nem megfelelő ismerete rendkívül komoly és visszafordíthatatlan következményekkel járhat, adott esetben a vezető tisztségviselő büntetőjogi felelősségre vonásával.

A gazdasági élet szereplőinek a fentiek miatt célszerű már időben tájékozódniuk a jogi és gazdasági életben gyakorlattal és tapasztalattal rendelkező szakemberekkel. Amennyiben az érintett gazdasági társaság fizetésképtelen helyzetbe kerül vagy annak a helyzete fennáll, haladéktalanul vegye fel a kapcsolatot Ügyvédi Irodánkkal, hogy megfelelő tájékoztatást tudjunk adni annak érdekében, hogy a kialakult helyzetre tekintettel milyen kötelezően betartandó szabályokat és korlátokat kell érvényre juttatni annak érdekében, hogy a büntetőjogi felelősségre vonás elkerülhetővé váljon.

Ha csődbűncselekménnyel kapcsolatban már meg is történt a gyanúsítás, akkor sincs késő felvenni velünk a kapcsolatot, hogy a lefolytatott büntetőeljárás a lehető legkisebb hátránnyal vagy az eljárás megszüntetésével, az Ön felmentésével záródjon le.

Vegye fel Ügyvédi Irodánkkal a kapcsolatot a linkre kattintva (ide kell egy link) és kérjen időpontot konzultációra, hogy a lehető leghamarabb fel tudjon készülni a védekezésre.

Vegye fel a Dr. Demku Róbert Ügyvédi Irodával a kapcsolatot az alábbi linkre kattintva és kérjen időpontot konzultációra, hogy a lehető leghamarabb fel tudjon készülni a védekezésre.

Oldalunk sütiket használ bővebb információárt nézze meg adatkezelési tájékoztatónkat