A prostitúció büntetőjogi megítélése és annak büntetőjogi szabályozása rövid múltra nyúlik vissza, hiszen sokáig nem volt büntetőjogi kategória és kizárólag a prostitúcióval kapcsolatos cselekményeket rendelte büntetni a törvény. Önmagában a prostitúció a hatályos jogszabály alapján nem bűncselekmény. A prostitúció végzésével kapcsolatos joghelyzet lényege tulajdonképpen az, hogy tiltani nem lehet, legalizálásról nincs szó, tűrése pedig részleges.

A korábbi büntetőtörvénykönyvünk alapján sem minősült bűncselekménynek az üzletszerű kéjelgés, szabálysértésnek is csak abban az esetben, ha az elkövető a szexuális szolgáltatással összefüggő korlátozást, illetve tilalmat megszegi. Tulajdonképpen itt arról van szó, ha a szexuális szolgáltatás szolgáltatására az ún. védett övezetben került sor.

A prostitúcióval kapcsolatban mikor beszélünk bűncselekményről? (Btk. 201.§ (1))

A Btk. alapján aki mást prostitúcióra rábír, vagy épületet, egyéb helyet prostitúció céljára másnak a rendelkezésére bocsát, megvalósítja a prostitúció elősegítése bűncselekményét. A törvény az alapesetet 3 évig terjedő szabadságvesztéssel rendeli büntetni.

Látható, hogy a magyar büntető törvénykönyv a prostitúciót nem minősíti bűncselekménynek, azonban ha valaki a prostitúcióhoz segítséget nyújt, vagy más személyt ilyen formán kihasznál, már büntetőjogilag üldözendő, hiszen nem elfogadható az, hogy a haszonszerzésre irányuló szexuális szolgáltatást valaki segítse, helyet biztosítson, vagy valakit erre rábírjon.

A prostitúció elősegítésének minősített esete – a tizennyolcadik életévet be nem töltött személlyel összefüggésben történő elkövetés (Btk. 201.§ (2))

A Btk. 201.§ (2) bekezdése úgy szabályozza a minősített elkövetést, hogy aki a bűncselekményt a törvényben szabályozott alapesetben megjelölt módon tizennyolcadik életévét be nem töltött személy prostitúciójával összefüggésben követi el, vagy tizennyolcadik életévét be nem töltött személy prostitúciójához segítséget nyújt, 2 évtől 8 évig terjedő szabadságvesztéssel rendeli büntetni.

Bordélyház (Btk. 201.§ (3))

A jogalkotó külön szabályozza azt az esetet, aki a prostitúció elősegítéséhez már olyan szervezett formában nyújt segítséget, hogy egy komplett egységet, bordélyházat tart fent, vagy azt vezeti, annak működéséhez bármilyen tárgyi, anyagi eszközöket szolgáltat. Amennyiben a bűncselekmény megállapításra kerül, úgy akár 5 évig terjedő szabadságvesztés is kiszabható.

A prostitúcióhoz kapcsolódó büntetőjogilag értékelendő cselekmények a Kitartottság (Btk. 202.§) és a Kerítés (Btk. 203.§)

A Kitartottság bűncselekménynél a jogalkotó a nemi élet kapcsolatát és a társadalomban elfogadott rendet kívánja védeni és tulajdonképpen az eltartás azon esetét rendeli büntetni, amikor valaki prostitúciót folytató személlyel egészben vagy részben kitartatja magát.

Érdemes megemlíteni, hogy ezen bűncselekmény alanya bárki lehet, és a cselekmény kizárólag szándékosan követhető el, azonban mégsem követi el a bűncselekményt az személy, akinek a tartására az üzletszerű kéjelgést folytató személy törvénynél fogva vagy más jogcímen köteles.

Kerítésről akkor beszélünk amikor haszonszerzés céljából szerez meg valaki más részére egy személyt azért, hogy szexuális cselekményt tudjon végezni.

Minősített és súlyosabban megítélendő eset aki tizennyolcadik életévét be nem töltött személyt prostitúcióra felajánl vagy felhív.

A Kerítés bűncselekmény további minősítő körülménye az üzletszerűség, így megállapítása esetén súlyosabb büntetés várható.

A legsúlyosabb minősítési körülmény, ha a kerítés alapesetét tizennyolcadik életévét be nem töltött személy sérelmére követik el, vagy az elkövető hozzátartozója, nevelése, felügyelete vagy gondozása alatt álló sérelmére, vagy a sértettel kapcsolatban fennálló egyéb hatalmi vagy befolyási viszonyával visszaélve, illetve a bűncselekmény elkövetése során megtévesztést, erőszakot vagy fenyegetést alkalmaznak.

A törvény büntetni rendeli a kerítés vonatkozásában már az abban való megállapodást is.

Mint látható, a prostitúcióval kapcsolatos bűncselekmények kiemelt jelentőséget foglalnak el a büntetőtörvénykönyv szabályozása körében, azonban annak igen szegényes és rövid kifejtése okán nehéz megítélni, hogy egy adott cselekmény beleütközik-e egyáltalán valamely büntetőjogi tényállásba és ha igen, az milyen minősítés alá esik.

Abban az esetben, ha egy, a prostitúcióval kapcsolatos bűncselekményekkel összefüggésben kívánják meghallgatni, úgy célszerű már az eljárás kezdetén egy büntetőjogban jártas védő ügyvéddel konzultálni. Amennyiben szeretné, hogy Ügyvédi Irodánk képviselje Önt vagy hozzátartozóját a büntetőeljárásban, vegye fel velünk a kapcsolatot.

Vegye fel a Dr. Demku Róbert Ügyvédi Irodával a kapcsolatot az alábbi linkre kattintva és kérjen időpontot konzultációra, hogy a lehető leghamarabb fel tudjon készülni a védekezésre.

Oldalunk sütiket használ bővebb információárt nézze meg adatkezelési tájékoztatónkat