A válóperek egyik legérzékenyebb kérdése, hogy a házasság felbontását követően melyik szülő gyakorolja a szülői felügyeleti jogot, azonban a rendezése iránti eljárás akkor is megindítható, ha a szülők nem éltek korábban házassági életközösségben.

Mit is jelent szülői felügyelet gyakorlása?

A szülői felügyelet azoknak a jogoknak és kötelezettségeknek az összessége, amelyek a szülőt, szülőket gyermekük kiskorúságára tekintettel megilletik, illetve terhelik. Nagyon fontos, hogy a szülői felügyelet a szülői státusból ipso iure következik, és a szülői felügyelettel felhagyni, arról lemondani nem lehet. A kiskorú gyermek szülői felügyelet vagy gyámság alatt áll.

A szülői felügyelet magába foglalja az alábbiakat:

  • a kiskorú gyermek nevének meghatározását
  • a kiskorú gyermek gondozását, nevelését
  • a kiskorú gyermek tartózkodási helye meghatározását
  • a kiskorú gyermek vagyona kezelését
  • a kiskorú gyermek törvényes képviseletének jogát és kötelességét
  • a gyámnevezésnek és a gyámságból való kizárásnak a jogát

Szükségesnek tartom hangsúlyozni, hogy szülők a gyermek megfelelő testi, szellemi és erkölcsi fejlődésének érdekében, egymással együttműködve kötelesek a szülői felügyeletet gyakorolni, mely során a szülők jogai és kötelezettségei egyenlők.

A szülői felügyeletet a szülők megállapodással rendezhetik, megállapodás hiányában pedig a bíróság dönt.

A különélő szülők megállapodása a felügyeleti jogok megosztásáról és a közös szülői felügyeletről

A szülői felügyelet közös gyakorlása, illetve közös gyakorolhatósága alapelvi jelleggel jelenik meg a Ptk.-ban elismerve azt, hogy a szülők egyenjogúak a gyermek nevelésével kapcsolatos kérdésekben, de azt is, hogy ez nemcsak jogokat, hanem – elsősorban – kötelezettségeket jelent.

A különélő szülők a szülői felügyelettel kapcsolatos jogokat és kötelezettségeket egymás között megoszthatják, és megállapodhatnak abban is, hogy a szülői felügyeletet az egyikük gyakorolja.

A szülők a közös szülői felügyeletet alapvetően kétféle módon gyakorolhatják:

  • A gyermeket az egyik szülő gondozza, a másik pedig különélő szülőként a gyermekkel kapcsolatot tart, ekkor a szülői felügyelet „közössége” elsősorban jogilag valósul meg.
  • A gyermekről szülei váltva gondoskodnak, ez esetben a gyermek felváltva tartózkodik egyik, majd másik szülőnél.

Ha a közös szülői felügyelet gyakorlása során a szülők valamely kérdésben nem tudnak megállapodni – a lelkiismereti és vallásszabadság körébe tartozó kérdés kivételével – a gyámhatóság dönt.

A szülői felügyelet gyakorlásának bírósági rendezése, a rendezés lehetőségei

A különélő szülők megállapodásának hiányában – kérelemre vagy a gyermek érdekében hivatalból – a bíróság dönt arról, hogy a szülői felügyeletet melyik szülő gyakorolja. Fontos újítás, hogy a bíróság az egyik szülő kérelmére is dönthet a szülői felügyelet közös gyakorlásáról, ha az a kiskorú gyermek érdekében áll.

A bíróság a döntés során azt mérlegeli, hogy a gyermek testi, szellemi és erkölcsi fejlődése miként biztosítható a legkedvezőbben, melynek értelmében az alábbi szabályozási módok alakultak ki:

  • Közös szülői felügyelet váltott gondoskodással
    A közös szülői felügyeletről való döntés esetén a bíróság a kiskorú gyermek érdekére figyelemmel elrendelheti, hogy a szülők a gyermekről felváltva, azonos időtartamban gondoskodjanak, vagy ennek hiányában szabályozza a gyermekkel való kapcsolattartást és dönt a gyermek tartásáról.
    Ha a bíróság a szülőket felváltva, azonos időtartamban jogosítja fel a gyermek gondozására, dönt a szülő által önállóan gyakorolt gondoskodás időtartamának mértékéről – a szünetek és az ünnepek időszakára is kiterjedően –, a gyermek átadása, átvétele módjáról, továbbá szükség esetén a gyermek tartásáról is.

 

  • Közös szülői felügyelet váltott gondoskodás nélkül
    A bíróság az egyik szülő kérelmére is dönthet a szülői felügyelet közös gyakorlásáról, ha az a kiskorú gyermek érdekében áll és váltott gondoskodás hiányában szabályozza a gyermekkel való kapcsolattartást és dönt a gyermek tartásáról.
    A közös szülői felügyelet elrendelése esetén a bíróság kijelöli a gyermek lakóhelyét.

  • Az egyik szülő gyakorolja teljes körűen a szülő felügyeletet, a különélő szülő feljogosítása egyes szülői felügyeleti jogok gyakorlására
    A bíróság ebben az esetben a gyermekétől különélő szülőt feljogosíthatja a gyermek gondozásával, nevelésével összefüggő egyes feladatok ellátására, és kivételesen a vagyonkezelés és a gyermek vagyoni ügyeiben a törvényes képviselet teljes körű vagy részleges gyakorlására.
  • Az egyik szülő gyakorolja teljes körűen a szülő felügyeletet, a különélő szülő együttdöntési joga
    Ha a bíróság a szülői felügyelet gyakorlására az egyik szülőt jogosítja fel, a gyermekétől különélő szülő a szülői felügyeleti jogokat a gyermek sorsát érintő lényeges kérdések kivételével nem gyakorolhatja.
    A különélő szülők a gyermek sorsát érintő lényeges kérdésekben közösen gyakorolják jogaikat akkor is, ha a szülői felügyeletet a szülők megállapodása vagy a bíróság döntése alapján az egyik szülő gyakorolja, kivéve, ha a gyermekétől különélő szülő felügyeleti jogát a bíróság e tekintetben korlátozta vagy megvonta.

    A gyermek sorsát érintő lényeges kérdésnek tekintendő

  • a kiskorú gyermek nevének meghatározása és megváltoztatása,
  • a szülőjével azonos lakóhelyén kívüli tartózkodási helyének,
  • huzamos időtartamú vagy letelepedés céljából történő külföldi tartózkodási helyének kijelölése,
  • állampolgárságának megváltoztatása és
  • iskolájának, életpályájának megválasztása.

 

  • Az egyik szülő gyakorolja teljes körűen a szülő felügyeletet, a különélő szülő együttdöntési jogának korlátozása
    Ha a gyermek érdekei megkívánják, a gyermek sorsát érintő valamely lényeges kérdésben való döntés jogát a bíróság korlátozhatja vagy megvonhatja.

A szülői felügyelet gyakorlásának megváltoztatása

A szülői felügyelet gyakorlásának megváltoztatása a bíróságtól akkor kérhető, ha azok a körülmények, amelyeken a szülők megállapodása vagy a bíróság döntése alapult, utóbb lényegesen módosultak, és ennek következtében a megváltoztatás a gyermek érdekében áll.

Nem hivatkozhat a körülmények megváltozása folytán a gyermek érdekére az a szülő, aki a változást felróható magatartásával maga idézte elő, így különösen, ha a gyermeket jogosulatlanul vette magához vagy tartja magánál.

Ha a közös szülői felügyelet gyakorlása során a szülők már nem tudnak együttműködni, a közös szülői felügyeletet a bíróság bármelyik szülő kérelmére megszüntetheti

Legyen szó akár szülői felügyeletet rendező megállapodásról és annak bíróság általi jóváhagyásáról vagy peres eljárásról, keresse bizalommal Ügyvédi Irodánkat a szakszerű jogi képviselet igénybevétele érdekében.

Vegye fel a Dr. Demku Róbert Ügyvédi Irodával a kapcsolatot az alábbi linkre kattintva és kérjen időpontot konzultációra, hogy mihamarabb elkezdhessük a közös munkát.

Oldalunk sütiket használ bővebb információárt nézze meg adatkezelési tájékoztatónkat