Ha testi sértés bűncselekménnyel gyanúsítják vagy vádolják meg, és tapasztalt védőügyvéddel szeretné képviseltetni magát, ne késlekedjen felvenni a kapcsolatot a büntetőjogra specializálódott Dr. Demku Róbert Ügyvédi Irodával, ahol a szakszerű képviselet és tapaszt ügyvéd biztosítja a leghatékonyabb büntetőjogi fellépést.
Gyakran felmerül a kérdés, hogy miért van ellenem súlyos testi sértés miatt büntetőeljárás, ha csak 8 napon belül gyógyuló sérülést okoztam?
Mi történik akkor, ha összeverekedtem a párommal vagy közeli hozzátartozómmal de csak könnyű testi sérülése keletkezett? Mindenképpen lesz büntetőeljárás vagy van más lehetőség?
A testi sértéssel kapcsolatos bűncselekmények jogi megítélése mindig is nehéz feladat volt, hiszen a testi sértés minősítése a könnyű testi sértéstől a halát okozó testi sértés megállapításáig terjedhet.
A testi sértés bűncselekményének jogi szabályozásának hátterében az emberi test épségéhez és egészségéhez fűződő társadalmi érdeke áll. A testi sértések vonatkozásában így 2 nagy csoportot különböztethetünk meg, az egyik a kizárólag magánindítványra üldözendő könnyű testi sértés vétsége, míg a másik nagy csoportot a súlyos testi sértés bűntette és annak minősített esetei alkotják.
Büntetőjogi szempontból testi épség és az egészség alatt azt a fizikai és szellemi állapotot értjük, amelyben a sértett azt megelőzően volt, mielőtt a bűncselekményt megvalósították ellene.
A testi sértés elkövetési magatartása a testi épség vagy az egészség sértése, mely egyfelől testi bántalmazásban, másfelől egészségsértésben nyilvánul meg. Test bántalmazáson a más ember testét érő olyan külső behatást kell érteni, amely a testen vagy annak egy részén nyomokat visszaható sérülést, betegséget okoz (gyakori esete az ütés, rúgás, vágás) míg egészségsértésen azt az elkövetői magatartást értjük, ha az elkövetési magatartás folytán valamely betegség jön létre.
A könnyű testi sértés vétségét a Btk.164.§ (2) bekezdése szabályozza, akképpen, hogy
Ha a testi sértéssel okozott sérülés vagy betegség nyolc napon belül gyógyul, az elkövető könnyű testi sértés vétsége miatt két évig terjedő szabadságvesztéssel büntetendő.
Nagyon fontos kiemelni, hogy a könnyű testi sértés vétsége csak magánindítványra büntethető.
Mit jelent ez a gyakorlatban?
Ha egy verekedés következtében az egyik fél egy közepesen erős, mellkasra mért ütéstől 8 napon belül gyógyuló sérülést szenved, úgy a büntetőeljárás akkor indul el, és akkor vonható felelősségre a másik fél, ha a magánindítvány a cselekménytől számított 30 napon belül előterjesztésre kerül. Ellenkező esetben ezen sérülés vonatkozásában büntetőjogi felelősségre vonás nem történhet.
Abban az esetben viszont, ha a közepesen erős ütés nem a mellkast, hanem például a fejet éri, de nem alakul ki 8 napon túl gyógyuló sérülés, már nem a könnyű testi sértés vétsége, hanem a súlyos testi sértés bűntett kísérlete valósul meg, hiszen akár 8 napon túl gyógyuló súlyos sérülés is kialakulhatott volna, és az eljárás hivatalból lefolytatásra kerül.
Ebben az esetben is van egyéb iránt az eljárás megszüntetésére, ha a jogszabályi feltételek fennállnak.
Mikor indul el hivatalból a könnyű testi sértés miatt a büntetőeljárás?
Sok esetben előfordul, amikor a könnyű testi sértést aljas indokból vagy célból, védekezésre vagy akaratnyilvánításra képtelen személy sérelmére, vagy a bűncselekmény elhárítására idős koránál vagy fogyatékosságánál fogva korlátozottan képes személy sérelmére követik el. Így ezekben az esetekben nem feltétele a büntetőeljárás megindításának a magánindítvány és az eljárás ebben az esetben is hivatalból kötelezően elindul, amennyiben a sérülésről a hatóságnak tudomása lesz.
Nem tettem feljelentést mégis elindult az eljárás
Abban az esetben, amikor például egy verekedést vagy egy verést követően kórházi ellátásban részesülünk, történjen az úgy, hogy saját magunk megyünk be a kórházba vagy a mentőszolgálat szállít be, a sérülést ellátó orvos – ha a páciens 8 napon túl gyógyuló sérülést szenvedett, és a sérülés feltehetően bűncselekmény következménye – köteles haladéktalanul bejelentést tenni a rendőrség felé.
Mivel lehet bizonyítani, hogy bántalmazás áldozatai lettünk és ennek következtében keletkeztek a sérüléseink?
Abban az esetben, ha valakit bántalmaznak haladéktalanul értesíteni kell a rendőrséget és a mentőszolgálatot, vagy ha a sérülés nem indokolja a menőszolgálat értesítését, úgy a legközelebbi egészségügyi intézményt fel kell keresni annak érdekében, hogy a minket ért sérülésről látleletet tudjanak felvenni. Sokan nem tudják, hogy a látlelet közokirat, így az abban foglaltakat ellenkező bizonyításig valónak kell elfogadni.
Az esetek többségében a látlelet alapján indul meg a büntetőeljárás és nagyban meghatározza a büntetőeljárás végkimenetelét is.
A könnyű testi sértés minősített esetei a maradandó fogyatékosságot okozó testi sértés és súlyos egészségromlást okozó testi sértés esete (Btk.164.§ (5))
A testi sértések második nagy csoportját a súlyos testi sértések alkotják
A Btk.164.§ (3) bekezdése a súlyos testi sértéssel kapcsolatban úgy fogalmaz, hogy a testi sértéssel okozott sérülés vagy betegség nyolc napon túl gyógyul, az elkövető súlyos testi sértés bűntette miatt három évig terjedő szabadságvesztéssel büntetendő.
Súlyos testi sértés minősített esetei:
- aljas indokból vagy célból történő elkövetés
- védekezésre vagy akaratnyilvánításra képtelen személy sérelmére követik el a súlyos testi sértés
- a súlyos testi sértés elkövetése a bűncselekmény elhárítására idős koránál vagy fogyatékosságánál fogva korlátozottan képes személy sérelmére történik
- maradandó fogyatékosságot vagy súlyos egészségromlást okoz
- különös kegyetlenséggel történő elkövetés
- a testi sértés életveszélyt vagy halált okoz
A testi sértés bűncselekmény jogszabályi minősítése, a bűncselekmény eredményének megítélése és a cselekményekkel összefüggésben lévő oksági kapcsolat sok esetben bonyolult kérdés. Így célszerű már az eljárás legelején egy mindenre kiterjedő ügyvédi konzultációt követően szakszerű védelmi taktika felépítése.
Amennyiben szeretné, hogy Ügyvédi Irodánk képviselje a büntetőeljárásban, vegye fel a kapcsolatot velünk.