Ha garázdaság bűncselekménnyel gyanúsítják vagy vádolják meg, és tapasztalt védőügyvéddel szeretné képviseltetni magát, ne késlekedjen felvenni a kapcsolatot a büntetőjogra specializálódott Dr. Demku Róbert Ügyvédi Irodával, ahol a szakszerű képviselet és tapaszt ügyvéd biztosítja a leghatékonyabb büntetőjogi fellépést.
A garázdaság bűncselekmény mindennapjaink egyik leggyakrabban előforduló cselekménye, hiszen már egy közterületen megtörtént verekedéssel, trágár szavak kiabálásával vagy éppen egy jól sikerült buli után a kukák felrugdosásával meg lehet valósítani ezen bűncselekményt.
A törvény konkrétan úgy fogalmaz, hogy aki olyan kihívóan közösségellenes magatartást tanúsít, amely alkalmas arra, hogy másokban megbotránkoztatást vagy riadalmat keltsen, ha súlyosabb bűncselekmény nem valósul meg, 2 évig terjedő szabadságvesztéssel büntetendő.
A garázdaság cselekményének a büntetésének a célja a társadalmi békés együttélés biztosítása és köznyugalom megtartása, ezért is fogalmaz meg a törvény szigorú kritériumokat a garázdaság megállapítása tekintetében.
A garázdaság közösségellenességének kihívónak kell lennie.
A garázdaság tényállásszerűségéhez megkívánt kihívó közösségellenesség nem azonos a minden bűncselekményben felismerhető társadalomra veszélyességgel, a közösség elvárásaival történő szembehelyezkedéssel, vagy ezeknek az elvárásoknak a semmibevételével.
A garázdaság bűncselekményi alakzatának megvalósulásához szükséges erőszakos magatartás akkor kihívóan közösségellenes, ha közvetlenül és durván sérti vagy sértheti a közösség nyugalmát.
A köznyugalom, mint a garázdaság bűncselekményének jogi tárgya nem tértől és időtől elvonatkoztatott. Ennek az adott helyen és adott időben történt megbontása vagy a magatartás arra való alkalmassága lehet tényállásszerű magatartás. A magatartás megbotránkoztatásra vagy riadalomkeltésre alkalmasságának pedig az elkövetés időpontjában nyomban észlelhetőnek kell lennie. Fontos, hogy magának a cselekménynek kell kiváltani a megbotránkoztatást vagy riadalmat.
A garázdaság alapesetének megvalósulásához három feltétel együttes fennállása szükséges, melyek a következők:
- a tettes magatartása kihívóan közösségellenes legyen
- a tettes magatartása erőszakos legyen
- a tettes magatartása alkalmas legyen másokban megbotránkozás vagy riadalom keltésére.
Kihívóan közösségellenesség akkor állapítható meg, ha azt fejezi ki, hogy a tettes társadalmi együttélés szabályaival leplezetlenül, nyíltan, gátlástalanul szembehelyezkedik, a közösségi együttélés szabályait semmibe veszi. A garázda magatartást tanúsító személy felismeri, hogy cselekménye a közösség nyugalmának megzavarására alkalmas, ám tettét a közösségi érdek semmibevételével hajtja végre. Szükséges azt megjegyezni, hogy nem minden erőszakos és másokban megbotránkoztatás vagy riadalom keltésére alkalmas cselekmény tekinthető kihívóan közösségellenes magatartásnak, így sokszor ennek az eldöntése fejtörést okoz a joggyakorlók, jogalkalmazók számára is.
Az erőszakos magatartásról a garázdaság esetében akkor beszélünk, amikor más személy testének támadó megérintése valósul meg, függetlenül az általa kiváltott hatástól vagy annak eredményétől. Fontos megjegyezni, hogy az erőszak és az erőszakos magatartás nem egymás szinonimái, hiszen az erőszak dologra vagy személyre irányuló támadó jellegű fizikai ráhatás, míg az erőszakos magatartás sokkal tágabb értelmű fogalom.
A garázda cselekmény másokban megbotránkoztatás vagy riadalom keltésére akkor alkalmas, ha a megbotránkoztatás mások általi elítélő reagálásban, nem tetszésben vagy méltatlankodásban nyilvánul meg, vagy riadalom esetén az érzelmi megnyilvánulás ijedtséggel vagy félelemmel jár együtt.
A garázdaságot bárki elkövetheti?
A válasz igen, ha a felsorolt három feltétel fennáll, így az elkövető tudja, hogy magatartása kihívóan közösségellenes, erőszakos és alkalmas arra, hogy megbotránkoztatást vagy riadalmat keltsen.
Milyen büntetés jár a garázdaságért?
A törvény megkülönbözteti a garázdaság alapesetét és annak minősített esetét, de mindkét esetben akár 2 év illetve 3 év szabadságvesztés büntetéssel rendeli büntetni annak elkövetőjét. Tekintve, hogy ezen bűncselekmény rendkívül nagy számban fordul elő é ezt viszonylag könnyű is elkövetni, a jogalkalmazók valamennyi körülmény alapos mérlegelését követően döntenek arról, hogy egy garázda cselekményért milyen következményt állapít meg. A gyakorlatban azonban elmondható, hogy egy kuka felrugdosásért – amennyiben az kimeríti a garázdaság törvényi tényállását – nem kell attól tartani, hogy letöltendő börtönbüntetés kerül kiszabásra.
A garázdaság minősítő körülményei
- Csoportosan történő elkövetés – amikor legalább 3 személy valósítja meg a cselekményt. Ilyen esetben a csoportos elkövetés fokozza az elkövetők agresszivitását, bátorítja őket az a tudat, hogy nem egyedül valósítják meg a cselekményt. Másik oldalról viszont a csoportos elkövetés azért is esik szigorúbb elbírálás alá, mert megfélemlítően hat a garázdaság cselekményének észlelőire és azokra is, akik talán közbe tudnának lépni, hogy megfékezzék az eseményeket.
- Köznyugalmat súlyosan megzavarja a cselekmény, ha a garázdaságban megtestesülő veszélyhelyzet tényleges eredménnyé alakul át, így tehát a megbotránkoztatás vagy a riadalom a valóságban be is következik és olyan méreteket ölt, hogy már a köznyugalomban súlyos zavarok keletkeznek.
- Felfegyverkezve történő elkövetésről beszélünk, amikor az elkövető az ellenállás leküzdése vagy megakadályozása érdekében élet kioltására alkalmas eszközt tart magánál.
- Fegyveresen követi el a bűncselekményt az, aki az élet kioltására alkalmas eszközként lőfegyvert vagy robbanóanyagot tart magánál.
- Nyilvános rendezvényen elkövetett a cselekmény, ha viszonylag széles személyi körben válthat ki a bűncselekmény megbotránkoztatást vagy riadalmat
A garázdaság egy kiegészítő jellegű, szubszidiárius cselekmény, mi azt jelenti, hogy ha a cselekmény egy súlyosabb bűncselekményt nem valósít meg, csak akkor megállapításra a garázdaság tényállásása.
A garázdaság műs bűncselekményekkel történő halmazatban állás egy igen bonyolult jogkérdés, így sok esetben a garázdaság csak látszólagos halmazatot alkot más cselekményekkel.
Meddig büntethető a garázdaság elkövetője?
Másként megfogalmazva mikor évül el a bűncselekmény. Ezen bűncselekmény tekintetében is az általános elévülési időt kell alapul venni, vagyis az öt évet, amely az azt követő nappal kezdődik, amely napon a garázdaság tényállása megvalósult.
Amennyiben szeretné, hogy Ügyvédi Irodánk képviselje Önt vagy hozzátartozóját és egy megfelelő rutinnal, gyakorlattal és határozott fellépéssel rendelkező védőügyvédet keres, úgy keresse fel irodánkat a megadott elérhetőségeken.