Ha közlekedési bűncselekménnyel gyanúsítják vagy vádolják meg, és tapasztalt védőügyvéddel szeretné képviseltetni magát, ne késlekedjen felvenni a kapcsolatot a büntetőjogra specializálódott Dr. Demku Róbert Ügyvédi Irodával, ahol a szakszerű képviselet és tapaszt ügyvéd biztosítja a leghatékonyabb büntetőjogi fellépést.

Napjainkban a rendkívüli módon fejlődő közlekedés a társadalom életének egyre meghatározóbb tényezőjévé válik. A közlekedés során megvalósított – szándékos jellegű – cselekmények az élet és testi épség veszélyeztetésén túlmenően immár egy további igen jelentős társadalmi érdek – a közlekedés biztonságához fűződő érdek – veszélyeztetésével vagy sérelmével is járnak. A közlekedési bűncselekmények szabályozásának így kettős a célja, ami egyrészről az élet és testi épség védelméhez fűződő jog, a másik pedig a közlekedés biztonságához fűződő társadalmi érdek.

A KRESZ egyértelműen felsorolja azokat a közlekedési magatartásokat, kötelezettségeket és tilalmakat, amiket a járművezetőnek a közlekedés során be kell tartania. A KRESZ szabályok egyik része tehát kötelezően betartandó szabályokat ír elő, míg egy másik része lehetőséget biztosít a járművezetők számára a mérlegelésre, így ilyen például a látási viszonyoknak megfelelő sebesség megválasztása, vagy a féktávolság megtartása. A KRESZ szabályai között találhatunk olyan szabályokat is, amelyek például a gépjárművek forgalomba történő részvételére írnak elő kötelezően betartandó normákat, amelyeknek a szándékos megszegése akár egy veszélyhelyzetet is, rosszabb esetben akár egy közlekedési balesetet is megvalósíthat.

Ha közlekedési biztonsága elleni bűncselekménnyel gyanúsítják vagy vádolják meg, és tapasztalt védőügyvéddel szeretné képviseltetni magát, ne késlekedjen felvenni a kapcsolatot a büntetőjogra specializálódott Dr. Demku Róbert Ügyvédi Irodával, ahol a szakszerű képviselet és tapaszt ügyvéd biztosítja a leghatékonyabb büntetőjogi fellépést.

Sokan nem tudják, hogy a közlekedéssel kapcsolatos és abban rendszeresített és elhelyezett, a közlekedést segítő eszközök ellopása, vagy megrongálása speciális büntetőjogi védelemben részesül, hiszen egy jelzőtábla hiánya, vagy egy rosszul működő vasúti sorompó akár emberi életeket követelhet, így a jogalkotó az ilyen cselekményekkel kapcsolatban szigorúan lép fel.

A közlekedés biztonsága elleni bűncselekményt az követi el, aki a közlekedési útvonal, jármű, üzemi berendezés vagy ezek tartozéka megrongálásával vagy megsemmisítésével, akadály létesítésével, közlekedési jelzés eltávolításával vagy megváltoztatásával, megtévesztő jelzéssel, közlekedő jármű vezetője ellen erőszak vagy fenyegetés alkalmazásával vagy más hasonló módon más vagy mások életét vagy testi épségét veszélyezteti

A bűncselekmény minősített eseteiről beszélünk, amikor a bűncselekmény súlyos testi sértést, maradandó fogyatékosságot, súlyos egészségromlást vagy tömegszerencsétlenséget, halált vagy kettőnél több ember halálát okozza, vagy halálos tömegszerencsétlenséget okoz.

A büntetés korlátlanul enyhíthető – különös méltánylást érdemlő esetben mellőzhető – ha azzal szemben, aki a veszélyt, mielőtt abból káros következmény származott volna, önként megszünteti.

Amennyiben szeretné, hogy Ügyvédi Irodánk képviselje Önt vagy hozzátartozóját és egy megfelelő rutinnal, gyakorlattal és határozott fellépéssel rendelkező védőügyvédet keres, úgy keresse fel irodánkat a megadott elérhetőségeken.

Ha közúti veszélyeztetés bűncselekménnyel gyanúsítják vagy vádolják meg, és tapasztalt védőügyvéddel szeretné képviseltetni magát, ne késlekedjen felvenni a kapcsolatot a büntetőjogra specializálódott Dr. Demku Róbert Ügyvédi Irodával, ahol a szakszerű képviselet és tapaszt ügyvéd biztosítja a leghatékonyabb büntetőjogi fellépést.

A közúti veszélyeztetés a közúti baleset okozása és az ittas járművezetés mellett az egyik leggyakoribb közlekedési bűncselekmény. Ide tartozik tipikusan a köztudatban is jól ismert „büntetőfékezés”, a nagy sebességgel történő városi száguldozás vagy a kerékpáros út széléhez történő szorítása.

Mi a közúti veszélyeztetés?

Aki a közúti közlekedés szabályainak megszegésével közúton vagy közforgalom elől el nem zárt magánúton más vagy mások életét vagy testi épségét közvetlen veszélynek teszi ki, megvalósítja a bűncselekményt.

Látható, hogy csak szándékosan követhető el a bűncselekmény, azonban az eredmény tekintetében ilyen szándékosság szóba sem jöhet, hiszen az elkövetőnek nem terjedhet ki a szándéka egy sérülés vagy egy halál okozására.

Ki követheti el a közúti veszélyeztetést?

Bárki, aki a közúti közlekedés szabályai hatálya alatt áll, így az is megvalósíthatja a bűncselekményt, aki nem rendelkezik megfelelő járművezetői jogosítvánnyal. Elég, hogy a járművel a közúton vagy a közforgalom elől el nem zárt magánúton ténylegesen részt vegyen a közlekedésben.

Mi történik akkor, ha valaki bosszúból üt el egy közlekedésben részt vevő gyalogost vagy kerékpárost?

Ha a veszélyhelyzeten túl egyéb súlyos eredmény kialakul, például maradandó fogyatékosság vagy halál, szóba kerülhet a testi sértésért vagy a szándékos emberölésért történő felelősségre vonás is.

Milyen büntetésre kell számolni közúti veszélyeztetés esetén?

A büntetés alapesetben 3 évig terjedő szabadságvesztés, de abban esetben, ha a közúti veszélyeztetés bűncselekmény elkövetésének a gyanúját közlik, úgy a jogosítványt már a nyomozati szakban bevonják.

A közúti veszélyeztetés minősített és súlyosabban büntetendő esetei

  • A büntetés
    egy évtől öt évig terjedő szabadságvesztés, ha a bűncselekmény súlyos testi sértést
  • két évtől nyolc évig terjedő szabadságvesztés, ha a bűncselekmény maradandó fogyatékosságot, súlyos egészségromlást vagy tömegszerencsétlenséget
  • öt évtől tíz évig terjedő szabadságvesztés, ha a bűncselekmény halált
  • öt évtől tizenöt évig terjedő szabadságvesztés, ha a bűncselekmény kettőnél több ember halálát okozza, vagy halálos tömegszerencsétlenséget okoz.

Amennyiben szeretné, hogy Ügyvédi Irodánk képviselje Önt vagy hozzátartozóját és egy megfelelő rutinnal, gyakorlattal és határozott fellépéssel rendelkező védőügyvédet keres, úgy keresse fel irodánkat a megadott elérhetőségeken.

Ha közúti baleset okozása bűncselekménnyel gyanúsítják vagy vádolják meg, és tapasztalt védőügyvéddel szeretné képviseltetni magát, ne késlekedjen felvenni a kapcsolatot a büntetőjogra specializálódott Dr. Demku Róbert Ügyvédi Irodával, ahol a szakszerű képviselet és tapaszt ügyvéd biztosítja a leghatékonyabb büntetőjogi fellépést.

Aki a közúti közlekedés szabályainak megszegésével másnak vagy másoknak gondatlanságból súlyos testi sértést okoz, megvalósítja a közúti baleset okozásának bűncselekményét.

A bűncselekmény eredmény-bűncselekmény, így nem elegendő a veszélyhelyzet bekövetkezése, hanem ezen túlmenően a testi épség és egészség sérelmének 8 napon túl gyógyuló testi sérülésnek a bekövetkezése szükséges.

Ki követheti el a közúti baleset okozása bűncselekményét?

Bárki elkövetheti a bűncselekményt, aki a közúti közlekedés szabályainak hatálya alatt álló járművet vezet, ha az általa okozott sérülés 8 napon túl gyógyul.

A bűncselekmény alaptényállása csak gondatlanságból követhető el, hiszen az elkövető felismeri, hogy az adott helyzetben a közlekedési szabályok őt hogyan kötelezik, azonban ezt elmulasztja, mert abban bízik, hogy a magatartásának nem lesz a közúti közlekedésben részt vevő más személyre vagy személyekre káros következménye, így gondatlanságból okoz súlyos testi sértést másnak vagy másoknak.

Gondatlan elkövetésről beszélünk abban az esetben is, ha a tőle elvárható figyelmet vagy körültekintést nem valósítja meg, és nem ismeri fel, hogy melyik közlekedési szabály megtartására lett volna köteles.

Milyen büntetés kapható közúzi baleset okozása esetén?

Amennyiben csak súlyos testi sérülés következett be, úgy egy évig terjedő szabadságvesztés büntetés szabható ki.

Súlyosabban minősül a bűncselekmény az alábbi esetekben:

  • A büntetés
    három évig terjedő szabadságvesztés, ha a bűncselekmény maradandó fogyatékosságot, súlyos egészségromlást vagy tömegszerencsétlenséget
  • egy évtől öt évig terjedő szabadságvesztés, ha a bűncselekmény halált
  • két évtől nyolc évig terjedő szabadságvesztés, ha a bűncselekmény kettőnél több ember halálát okozza, vagy halálos tömegszerencsétlenséget okoz.

A közúti veszélyeztetés és a közúti baleset okozásának kapcsolata

A közúti közlekedés szabályainak megszegése mindkét bűncselekmény kapcsán lehet szándékos, azonban a súlyos testi sértésben megnyilvánuló eredmény tekintetében kizárólag a gondatlanság állhat fent mindkét bűncselekmény kapcsán.

A két bűncselekményt a veszélyhelyzethez fűződő bűnösségi forma határolja el. Így ha a bűncselekmény elkövetőjét a veszélyhelyzet tekintetében szándékosság jellemzi, akkor a közúti veszélyeztetés bűncselekménye, míg ha a veszélyhelyzetre csak a gondatlansága terjed ki az elkövetőnek, akkor a közúti baleset okozásának bűncselekménye merül fel.

Amennyiben szeretné, hogy Ügyvédi Irodánk képviselje Önt vagy hozzátartozóját és egy megfelelő rutinnal, gyakorlattal és határozott fellépéssel rendelkező védőügyvédet keres, úgy keresse fel irodánkat a megadott elérhetőségeken.

Vegye fel a Dr. Demku Róbert Ügyvédi Irodával a kapcsolatot az alábbi linkre kattintva és kérjen időpontot konzultációra, hogy a lehető leghamarabb fel tudjon készülni a védekezésre.

Oldalunk sütiket használ bővebb információárt nézze meg adatkezelési tájékoztatónkat