A gyermektartás kérdése nem csak a házasság felbontása, hanem a szülői felügyeleti jog gyakorlása iránt indított eljárások egyik legfontosabb kérdése, mely a házastársakat és élettársakat egyaránt terhel, akár együtt élnek, akár külön utakon járnak.
A gyermektartásdíj történhet a szülők megállapodásán
A szülők saját belátásuk szerint megállapodhatnak a gyermektartásdíj mértékében és módjában, melyet a bíróság a gyermek érdekeinek szem előtt tartásával megvizsgál és ha az a megítélése szerint elégséges a kiskorú gyermek megélhetéséhez, jóváhagy. Ellenkező esetben azonban a bíróság hivatalból bizonyítási eljárást folytat le, és részletesen feltárja a szülők jövedelmi, vagyoni viszonyait, valamint a kiskorú gyermek indokolt szükségleteit.
Megállapodás hiányában gyermektartásdíjról a bíróság dönt
Ha a felek között nem jött létre megállapodás a gyermektartásdíj tárgyában, a bíróság az alábbi szempontokat vizsgálva állapítja meg a gyermektartásdíj összegét:
- a gyermek indokolt szükségleteit
- mindkét szülő jövedelmi viszonyait és vagyoni helyzetét
- a szülők háztartásában eltartott más – saját, mostoha vagy nevelt – gyermeket és azokat a gyermekeket, akikkel szemben a szülőket tartási kötelezettség terheli
- a gyermek saját jövedelmét
- a gyermeknek és rá tekintettel az őt nevelő szülőnek juttatott gyermekvédelmi, családtámogatási, társadalombiztosítási és szociális ellátásokat.
Tekintettel arra, hogy a vonatkozó ítélkezési gyakorlat vita esetén az indokolt szükségleteket az adott egyedi ügy sajátosságainak figyelembevételével határozza meg, így már a gyermektartásdíj megállapítása iránti igény előterjesztését megelőzően célszerű egy családjogban jártam ügyvéddel felvenni a kapcsolatot és jogi szakember segítségével kidolgozni a keresetet.
Mik azok a rendkívüli kiadások?
A gyermektartás akár a szülők megállapodásán, akár a bíróság döntésén alapul, számtalan olyan élethelyzet adódhat, amivel kellő előrelátás ellenére sem számolhattak (például a gyermeknek súlyos egészségromlása vagy betegsége alakul ki), így ezen rendkívüli kiadás arányos részét köteles a tartásra kötelezett szülő megtéríteni.
„Nem akarok a volt asszonynak fizetni”
Hallhatjuk gyakran ezt a kijelentést, azonban szükséges kiemelni, hogy a gyermektartásdíj a gyermek tartására szolgál, ezért a szülői felügyeletet gyakorló szülő azt kizárólag a gyermek szükségleteire fordíthatja. Nem köteles azonban tételes elszámolni és számlákkal igazolni az egyes ráfordításokat.
Hogyan teljesíthető a gyermektartást?
Míg korábban lehetőség volt arra, hogy a gyermektartásdíjat a kötelezett szülő jövedelmének meghatározott százalékában határozták meg, ma már csak határozott összegben lehet megállapítani azzal, hogy a kötelezett szülő jövedelmének meghatározott százalékát nem haladhatja meg.
A gyermek tartásának legáltalánosabb módja az, amikor a gyermeket saját háztartásában nevelő szülő természetben tartja el a gyermeket, azaz biztosítja többek között a gyermek lakhatását, ruházkodását, egészségi ellátását, míg a különélő szülő elsősorban pénzbeli hozzájárulással köteles biztosítani a kiadások fedezetének rá eső részét.
Gyermektartás teljesítése egyszeri juttatással
A szülők megállapodhatnak abban is, hogy a kötelezett szülő nem havonta rendszeresen nyújtja a gyermektartásdíjat, hanem a tartási kötelezettségének megfelelő vagyontárgy vagy pénzösszeg egyszeri juttatásával teljesíti azt.
Tekintettel arra, hogy ezen megállapodás érvényességéhez szigorú szabályoknak kell megfelelnie, így ajánlatos a megállapodás megkötéséhez szakszerű jogi segítséget igénybe venni.
A házasság felbontásával, gyermekkel történő kapcsolattartás, valamint a gyermektartásdíj szabályozásával kapcsolatban bizalommal keresse Ügyvédi Irodánkat az alábbi elérhetőségeken.