fizetési meghagyásos eljárás

Tartoznak Önnek és nem akar évekig pereskedni? Gyors és hatékony megoldást keres a tartozása behajtása érdekében?

A fizetési meghagyásos eljárás a 30.000.000 Ft összeget meg nem haladó követelések tekintetében egy gyors és hatékony jogvédelem, mellyel Ügyvédi Irodánk segítséget tud nyújtani Önnek.

Mi szükséges az eljárás megindításához?

Nincs másra szükség, mint az adós irányába fennálló tartozást alátámasztó szerződésre, okiratra, megállapodásra, vagy ha ez nem áll rendelkezésre, az adósság fennállását alátámasztó bármilyen egyéb bizonyítékra (SMS, messenger, viber üzenet, stb.) valamint meg kell fizetni a követelés összegéhez igazodó eljárási díjat.

Irodánk rendelkezik a fizetési meghagyás benyújtásához szükséges jogosultsággal, elektronikus aláírással és a fenti feltételek fennállása esetén az erre rendszeresített elektronikus felületen elindítja a fizetési meghagyásos eljárást. Önnek ezt követően semmilyen más teendője nincs.

Amennyiben az adós nem vitatja, hogy tartozik, nem nyújt be ellentmondást, úgy a fizetési meghagyás jogerőre emelkedik és végrehajthatóvá válik.

A jogerőssé vált és végrehajtható fizetési meghagyással Ügyvédi Irodánk az elektronikus felületen keresztül a végrehajtási eljárást is el tudja indítani. A végrehajtási eljárásban a végrehajtó felkutatja az adós végrehajtás alá vonható vagyontárgyait, keresményeit vagy egyéb juttatását és intézkedik a követelés behajtásáról.

Fizetési meghagyást kapott és nem tudja mit csináljon? Olyan tartozást követelnek Öntől, amikről nincs tudomása?

Sok esetben előfordul, hogy fizetési meghagyást kap valaki, de mivel úgy gondolja, hogy nem tartozik senkinek, így nem is foglalkozik vele. Olyan is előfordul azonban, hogy a fizetési meghagyást végig olvassák, de nem értik, hogy milyen lehetőségek vannak, és nem tudják, mi a teendő, ha a fizetési meghagyáson szereplő összeggel nem tartoznak, vagy nem annyival tartoznak.

Nagyon fontos, hogy minden esetben alaposan végig kell olvasni a fizetési meghagyásban szereplőket, pontosan rögzíteni kell, melyik nap vették át a fizetési meghagyást, mert az átvételt követő 15 nap elteltét követően a fizetési meghagyás véglegessé válhat és annak végrehajtását is kezdeményezhetik Önnel szemben.

Ha úgy gondolja, hogy nem tartozik, minden esetben mondjon ellent az abban foglaltaknak és azt a rendelkezésre álló határidőn belül küldje vissza a feladó részére. Ha nem tudja értelmezni a fizetési meghagyásban foglaltakat, keressen fel jogi szakembert, aki segítséget tud nyújtani Önnek.

Sok esetben az is előfordul, hogy valaki elveszíti a személyi iratait, vagy azokat ellopják, így a személyes adatával lehetőség van visszaélni, akár telefon-, tv-, internet előfizetést is köthetnek, telefont vásárolhatnak vagy éppen kölcsönt vehetnek fel a személyes okmányokkal visszaélő személyek. Ezt követően Ön már sok esetben csak egy fizetési meghagyásban értesül arról, hogy tetemes tartozása van egy szolgáltató irányába és annak megfizetésére kötelezik. Ebben az esetben is ellent kell mondani és haladéktalanul fel kell keresni jogi szakembert, aki segítséget nyújt a továbbiakban.

A fizetési meghagyás jogi szabályozása röviden úgy foglalható össze, hogy:

A pénz fizetésére irányuló, lejárt követelés peres eljáráson túl fizetési meghagyás útján is érvényesíthető. Vannak azonban olyan követelések, melyek kizárólag fizetési eljárásban érvényesíthető követelések, így ha a követelés a 3.000.000 Ft-ot nem haladja meg, feltéve, hogy a feleknek van ismert belföldi lakóhelye, ennek hiányában tartózkodási helye, székhelye vagy képviselete, továbbá a pénzkövetelés nem a jogszabályban maghatározott jogviszonyból ered.

A törvény konkrétan rögzíti, hogy mikor nem lehet a követelést fizetési meghagyásos eljárás útján érvényesíteni, melyek a következőek:

  • A pénzkövetelés összege a 30.000.000 forintot meghaladja, továbbá ha a feleknek nincs ismert belföldi kézbesítési címe

  • a pénzkövetelés külön jogszabályban meghatározott (pl.: munkaviszonyból, közalkalmazotti munkaviszonyból stb.) ered és az ügy tárgya a jogviszony keletkezése, módosulása, megszűnése vagy a jogviszonyból származó kötelezettségeknek a munkavállaló által történt vétkes megszegése miatt alkalmazott jogkövetkezmény, illetve fegyelmi vétség miatt alkalmazott jogkövetkezmény

  • a követelés zálogjogi jogviszonyból ered

  • az eljárásban több jogosult vagy több kötelezett szerepel és a főkövetelések között több (nem azonos) követelés szerepel

 

Mennyibe kerül a fizetési meghagyásos eljárás?

A fizetési meghagyás iránti kérelem benyújtásakor a követelt összeg 3%-nak megfelelő, minimum 8.000 Ft eljárási díjat köteles megfizetni a jogosult. Az eljárási díj maximális összege 300.000 Ft. Ezen túlmenően Önnek az ügyvédi munkadíjat kell előre megfizetnie, amelynek megfizetésére az adós felet fogják kötelezni a fizetési meghagyásban.

Amennyiben az Önnek tartoznak vagy Ön kapott fizetési meghagyást, keresse fel Ügyvédi Irodánkat és segítünk a teljes eljárásban történő képviseletben.

Vegye fel a Dr. Demku Róbert Ügyvédi Irodával a kapcsolatot az alábbi linkre kattintva és kérjen időpontot konzultációra, hogy mihamarabb elkezdhessük a közös munkát.